İzmir dışından İzmir havalimanı’na geldiniz ve Alaçatı’ya gitmek için transfer aracı kiralamak istiyorsunuz. Tebrikler! Çok doğru bir yere geldiniz. Uygun fiyatlara transfer hizmeti için Mytransfer doğru bir tercih.

Alaçatı, İzmir Çeşme’nin ilgi gören, nadide yerlerinden biridir. Her mevsim, turistler tarafından ziyaret edebilir. Sokakları, şarkı ve filmlere konu olmuştur. Tarihi ve doğal güzellikleri dışında sanatsal yapısıyla da dikkat çeker.

Alaçatı Hakkında

Akdeniz sıcağıyla arası iyi olmayan, soluğu Alaçatı’da alır. Alaçatı, İzmir’in ilçelerinden Çeşme sınırlarında bulunur. Bölgede rüzgâr bol olsa da Çeşme’nin diğer bölgelerine göre daha sakindir. Suyu az tuzlu ve serindir. Rüzgârın olduğu zamanlar, sporcular buraya gelerek sörf yaparlar.

Alaçatı merkezinden ulaşım araçları tercih edilmez. Çünkü Alaçatı sokakları, görenleri kendine hayran bırakır. Buranın tadını çıkarmak ve unutulmaz anlar yaşamak için günlük geziler yerine bir haftalık tatil tercih edilebilir. Bu sayede tüm Alaçatı sokakları gezilebilir.

Alaçatı’nın birçok yerinde otel, lokanta ve cafe bulunur. Gündüz sakin ve mütevazı görünse de gece hareketlilik başlar. Gece hayatını, etkinliklerle oldukça eğlenceli geçer. Sakin bir tatil yapmak, biraz kafa dinlemek, arada da coşmak isteyen için Alaçatı vazgeçilmez bir yerdir.

Alaçatı, tatil ve eğlence dışında tarihi de içinde barındırır. Antik Çağın meşhur Agriliası’nın Alaçatı olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden Ege’nin incisi olarak kabul edilir. Alaçatı tarihi, çok eskilere dayanır. İsmi konusunda birçok değişiklik olmuş. Alaca at ailesi burada yaşadıktan sonra ismi Alaçatı olarak kalmıştır.

Alaçatı tarihi hakkında kesin bilgiler bulunur. Çünkü 1300 yılına ait yazılı eserlerde Alaçatı hakkında bilgiler bulunur. Osmanlı Devleti’nde önemli bir belde olarak görülmüştür. Bunun sebebi ise Anadolu’nun hareketli ticaret yolları arasında yer almasıdır.

Osmanlı Devleti himayesi öncesinde ise Cenevizliler tarafından yönetilmiş, şarap üretiminde önemli rol oynamıştır.

Alaçatı, tarihi eserlerinin yanında tarihi olaylara da tanıklık etmiştir. Bunlardan biri, sıtma salgınıdır. 19. yüzyılda sıtma salgını ortaya çıkmış, bundan en çok etkilenenler arasında Alaçatı yer almıştır. Çözüm yolları aranmış ve bir kanal açılmasına karar verilmiştir. Kanal büyük zahmetlere açılmıştır. Kanalın açılan tarafına yaklaşık 45 bin kişi göç etmiştir.

Alaçatı’da birçok tarihi Rum evi bulunur. 1923 yılında yapılan anlaşma sonucunda Boşnak ve Arnavutlar, bu Rum evlerine yerleşmiştir. Yerleşim sonrası tarım yapılmaya başlamıştır. Anason, zeytin, narenciye ve enginar ekilmiştir.

Yel değirmenleri, Alaçatı’nın sembolüdür ve en eski yapı olarak kabul edilir.

Alaçatı’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Alaçatı, doğal ve tarihi güzellikleri zengin olduğu için birçok gezilecek yer bulunur. İşte, o muhteşem yerler…

1. Alaçatı Sokakları

Alaçatı sokaklarının meşhur olması sağlayan en önemli etken Arnavut kaldırımlarıdır. Bu kaldırımlar, şarkılara konu olmuş, Alaçatı’nın popülerliğini arttırmıştır. Alaçatı sokaklarında rengârenk taş evler, dolambaçlı sokaklar ve geleneksel işletmeler göze çarpar.

Alaçatı sokaklarını gezerken sanki bir masaldaymış gibi hissedilir. Uzun süre etkisinden çıkılamaz. Araç kullanmak yerine her yere yürüyerek gitmek, Alaçatı sokaklarının keyfini çıkarmak için büyük bir fırsattır. Alaçatı’nın insanları da sıcakkanlı olduğu için kimse gitmek istemez.

2. Hacımemiş Mahallesi

Alaçatı, her karışı önem olan bir yerdir. Her atılan adım, bir değer ifade eder. Hacımemiş Mahallesi de bunun kanıtıdır. Kemalpaşa ile sürekli karşılaştırılır. Bu yüzden son 5 yıldır Kemalpaşa’yı yenmesiyle popüler olmuştur. İlginç meyhaneleri, restoranları, cafeleri, dondurmacıları ve barlarıyla eğlenceyi doruklarda yaşatır.

3. Alaçatı Yel Değirmenleri

Alaçatı Yel Değirmenleri, Alaçatı’nın sembolü olarak kabul edilir. Alaçatı’da değirmenlerin olma sebebi ise sürekli rüzgârın olmasıdır. Yani belli günlerde ya da aylarda değil her saat rüzgâr esintisi görmek mümkündür. Bu yüzden değirmenler büyük önem taşır. Eski dönemlerde Alaçatı’da 20 değirmen bulunmaktadır. Ancak günümüze sadece 10 tanesi ulaşmıştır. 4 tanesi ise gözde yel değirmenleri arasında sayılır.

Alaçatı Yel Değirmenleri, 1850 yıllarına dayanır. Buğday üretmek amacıyla yapılmıştır. Alaçatı’nın eski yapılarından olan bu değirmenler, gün batımı sırasında izlenmelidir. Kahve molası için uğranılacak yerler arasında yer alır. Görenlere tarihi bir gün yaşatır.

4. Kemalpaşa Caddesi

Hacımemiş Mahallesi ile sürekli kıyaslanan Kemalpaşa Caddesi, Alaçatı gezilerinde muhakkak görülmesi gereken yerlerden biridir. Artık bir klasik haline kıyaslama, görenler tarafından da yapılır. Yapısı bakımından Hacımemiş Mahallesi’ne benzer. Farkı ise insan ilişkileri, esnaf şakaları ve unutulmaz anlardır.

İki yer gezildikten sonra kıyaslama yapılır. Kıyaslama sırasında bilgiler pekiştirilir, eğlenceli zamanlar yaşanır.

5. Alaçatı Port

Alaçatı Port, Alaçatı Marina olarak da bilinir. Alaçatı’nın en lüks yerlerinden biridir. Buranın en dikkat çeken özelliği ise her hangi bir tanım yapılamamasıdır. Yani deniz kıyısı ne marinaya benzer ne de siteye.

Ege’nin temiz havasını çekmek isteyen, buraya gelir. Alaçatı Port’un eğlenceli kısmı ise aracın otomobil değil, tekne olmasıdır. Tekneyi park edecek birçok yer varken arabayı park edecek yer neredeyse yoktur. Bu da Alaçatı Marina’yı eşsiz kılar.

6. Pazaryeri Camii

Pazaryeri Camii, Müslümanların ibadet yeri olsa da eskiden kilise olarak kullanılmıştır. İlk ismi Ayios Konstantinos Kilisesi’dir. 1874 yılında yapılmıştır. İnşaat sırasında moloz taş tekniği kullanılmıştır.

Buradaki önemli nokta ise kilise camiye dönüştürülürken kilise değerlerine zarar verilmemiştir. Camii içerisinde eski dönemlerden kalan eserler bulunur. Bu eserler, namaz sırasında örtü ile kapatılır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Alaçatı ile ilgili tanıtım videosunu izlemek istemez misiniz?

İzmir Havalimanı’ndan Alaçatı’ya Transfer Hizmeti

Transfer hizmeti, günümüzde popüler hale gelmiştir. Popüler olmasının nedenlerin başında konforlu yolculuk yapmak gelir. Alaçatı’ya gelmeden güvenilir bir transfer firmasıyla görüşme sağlanır ve randevu oluşturulur. Ani bir kararla yapılan gezintilerde ise havalimanında bulunan transfer merkezi ofislerinden yardım alınabilir.

Ancak burada önemli olan, seçilen transfer merkezinin güvenli ve profesyonel olmasıdır. Bünyesindeki araçların rahat olması önemlidir. Tüm bunlar, güzel bir yolculuğun temellerini oluşturur.

Alaçatı’ya otelinize mi gitmik istiyorsunuz? İzmir Havalimanı Transfer hizmetimizi hemen inceleyin!

İzmir Adnan Menderes Havaalanı Alaçatı Transfer

İzmir Adnan Menderes Havaalanı Alaçatı Transfer

İzmir Alaçatı Transfer Fiyatları

Alaçatı’ya gidenlerin merak ettiği konulardan biri transfer fiyatlarıdır. Transfer ücretleri için belli bir fiyat aralığı verilemez. Çünkü fiyatları etkileyen faktörler bulunur. Örneğin; geziyi hangi mevsimde yaptığınız önemlidir. Etkinliklerin yoğun olduğu zamanlarda ek hizmetler sunulacağı için fiyatlar yüksek olabilir.

Ancak işini profesyonel yapan transfer firmaları, uygun fiyat hizmeti verir. Bu firmaların başında Mytransfer gelir.

İzmir Alaçatı transfer fiyatları için hemen https://mytransfer.com.tr/transfer-fiyatlari/ bağlantısına tıklayın.

İzmir Alaçatı Transferinde Neden Mytransfer Tercih Edilmeli?

Aylarca hayali kurulan Alaçatı tatilinde yolculuk sırasında aksilikler yaşansa enerji düşer. Bu da tatile olumsuz etki eder. Hayal kırıklıkları üst üste gelir. Ancak yolculuğun başından itibaren kaliteli hizmet alınması, kişinin kendisiniz özel hissetmesiniz sağlar.

Mytransfer, yıllardır transfer hizmeti vermektedir. Bünyesinde birbirinden güzel ve konforlu araçlar bulunur. Ekibindeki tüm üyeler, sektörde deneyimlidir.

İzmir’den Alaçatı’ya transfer hizmeti ile ilgili daha detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

İzmir Havalimanı Alaçatı Transfer

İzmir Havalimanı (Havaalanı) Alaçatı Transfer Seçimi Doğru Karar.

İzmir’in
EN
KURUMSAL
Havaalanı Transfer Hizmeti

İlgili Yazılar

Yukarıdaki yazıyı okumaktan zevk aldıysanız, lütfen aşağıdaki diğer makalelerimizi inceleyin: